Wsparcie techniczne

Nawet najprościej skonstruowane koncepcje i modele trzeba czasami wspierać odpowiednio dobraną technologią. Strona internetowa bez właściwej domeny, dopasowanego do potrzeb serwera czy systemu zarządzania, jest dzisiaj po prostu nieskuteczna. Technologia stawia dzisiaj tak dużo pytań że… chętnie pomożemy odnaleźć najlepszą możliwą odpowiedź.

Z przyjemnością pomożemy Ci znaleźć najlepszą nazwę domeny, która w odpowiednio dobranej konstrukcji, określi zakres Twoich kompetencji lub podbije wartość produktu. Właściwa decyzja w dobraniu najbardziej optymalnej konfiguracji serwera, niejednokrotnie może przesądzić o powodzeniu projektu. Nie bez znaczenia jest również, kwestia decyzji, na jaką technologię do zarządzania treścią będziesz gotowy(a) się zdecydować, w trakcie realizacji projektu strony internetowej. Mając na celu główny charakter strony, trzeba z odpowiednim wyprzedzeniem przygotować się (oraz system CMS) na możliwy rozwój i modyfikację w przyszłości. Dla usystematyzowania wiedzy, proponujemy przeczytać kilka poniższych informacji. Zapraszamy do lektury.

Domena

Domena internetowa, to w rzeczywistości ciąg znaków, dzięki którym (wyspecjalizowane) urządzenia rozsiane po całym świecie (serwery DNS – Domain Name System), są w stanie zlokalizować konkretne miejsce w internecie, czyli „adres” (np. 95.198.122.122). Dzięki skomplikowanej sieci takich urządzeń, nie musimy zapamiętywać tych cyfr, a jedynie ciąg znaków, nazywanych po prostu „domeną”.

Na szczęście dla użytkowników, wyżej opisany przykład w formie ciągu znaków – widoczny jest jedynie dla administratorów lub osób lubiących zagłębić wiedzę techniczną. Dla reszty z nas, ciąg znaków wyświetlany jest w formie nazwy. W naszym przypadku „webscy”. Domena internetowa składa się z dwóch części – nazwy głównej oraz końcówki, czy jak kto woli – rozszerzenia. Każdy kraj posiada przypisane rozszerzenie zaczynające się po kropce, np. Polska – .pl, Rosja – .ru, Niemcy – .de. Oczywiście najpopularniejszą końcówką wykorzystywaną na całym świecie jest końcówka – .com. Jednak najpowszechniej stosowane są końcówki przypisane do (geo)lokalizacji waszej działalności. Zatem, pierwszym i najważniejszym krokiem jest wyszukanie odpowiedniej domeny (nazwy) działalności, nazwy własnej np: „webscy” lub projektu. Wybór odpowiedniej końcówki zazwyczaj określa nasze położenie geograficzne lub osobiste preferencje.  – .pl.  – .com.pl. lub  – .com. Od roku 2014, pojawiła się możliwość rejestracji domeny której końcówka może określać charakter waszego projektu, np: „hotel” lub „to”. Ten stosunkowo nowy rodzaj końcówek, określany jest jako „nowe domeny”. Ich możliwości i wykorzystanie warto brać pod uwagę w szczególnych przypadkach.

Warto również wspomnieć o pojęciu „subdomeny”. Subdomena – czyli adres internetowy, który przynależy do domeny głównej. Przykładem może być nazwa „rejestracja.webscy.com” Gdzie domeną główną jest oczywiście adres webscy.com, a subdomeną – „rejestracja” Polecamy to rozwiązanie szczególnie w sytuacjach mocno rozbudowanych struktur organizacyjnych. Dość łatwo jest kierować adresy „subdomeny” do właściwych skrzynek odbiorczych. Oszczędza to niejednokrotnie czas spędzony na filtrowanie wiadomości „specjalnych” takich jak zapytanie lub korespondencja księgowa.

Serwer

Serwer, jest niczym innym jak komputerem na którym „zaparkowana” jest nasza domena/DNS. Dla jasności, masz już domenę, ale to jedynie połowa Twoich potrzeb. Bez „usługi” serwera, czyli wirtualnego miejsca na dysku u Providera (dostawca takiej usługi) nie ma możliwości zaistnieć w sieci. Alternatywą jest oczywiście gościna obecność na serwerze „znajomego” Jednak to rozwiązanie pozostawiamy użytkownikom o mocnych nerwach. Zatem…

Jeżeli, powyższe objaśnienia jasno określają naszą gotowość do uruchomienia własnej strony internetowej. Zakupiony serwer u Providera to nie koniec naszych przygotowań do zaistnienia  na szerokich przestrzeniach Internetu. Mylne i podbudowane brakiem wiedzy, przekonanie że teraz już mamy własną, wymarzoną stronę internetową, bo… przecież mamy szablon strony zakupiony na Stocku, domenę i z dumą opłaconą usługę serwera. Otóż, drogi czytelniku. Poza określeniem odpowiednich parametrów serwera, każde urządzenie potrzebuje oprogramowania, które w sposób niezawodny będzie zarządzało… no właśnie czym tak właściwie? Odpowiedź jest dziecinnie prosta. Potrzebny jest dedykowany do naszych działań – „system operacyjny” z którego na nasze szczęście będzie korzystał głównie – web developer. Innymi słowy, specjalista zarządzający w naszym imieniu serwerem, często określany potocznie – programistą. Co właściwie mija się z prawdą. Wystarczająco obrazowym wydaje się przykład porównania kolegi potrafiącego uruchomić pocztę na Onecie oraz specjalisty web developera. Tyleż mając ze sobą wspólnego co czynność siedzenia przed komputerem. Tak czy inaczej, dla wszystkich którym administracja serwera wydaje się zadaniem prostym i nie wartym szczególnej uwagi… polecamy nasze usługi. Warto zająć się działaniami mniej stresującymi, niż szukanie odpowiedzi na pytanie, „gdzie jest moja strona”. Zapraszamy.

Poczta e-mail

Z poczty elektronicznej, korzystamy dzisiaj prawie wszyscy. Nie ma potrzeby podważać skuteczności i szybkości, w przesyłaniu wzajemnie informacji w formie elektronicznej. Jednak pozostaje mały obszar, który coraz częściej potrafi doprowadzić do ostateczności. „Kto pamięta, jakie miałem hasło do skrzynki pocztowej?” Tak zazwyczaj zaczyna się, nerwowy proces poszukiwania winnych.

Prawda jest taka, że poza wyjątkowo dobrze zorganizowanymi przedsiębiorstwami (choć znamy odstępstwa od tej teorii), na pokładzie których działają w zaciszu zazwyczaj małych pokoi – specjaliści IT. Temat skrzynek pocztowych, organizacji oraz odpowiedniej „technologicznej higieny” jest coraz częściej problemem z którym się spotykamy. Paradoksalnie, im więcej możliwości „założenia skrzynki email” na serwerach publicznych, u znajomych, na maszynie tylko z przyzwoitości nazwanej „serwerem” czy w końcu na platformach takich jak portale społecznościowe, tym więcej kłopotów z „ogarnięciem” haseł, dostępów, synchronizacji i zarządzania. Efekt jest ostatecznie taki, że tą samą wiadomość dostajemy ponownie, lub rozsyłamy ją po kilka razy, lub… wcale. O spamie i reklamach już nie wspominamy. Zatem, jeżeli masz drogi użytkowniku/Kliencie, dość takich sytuacji – z przyjemnością pomożemy. Jednak bez maila się nie obejdzie. Zapraszamy do kontaktu z nami, w przypadku kiedy jeden z opisanych powyżej tematów stanowi jakikolwiek problem. Serdeczności.

Przejdź do kontaktu

Zobacz galerie

Zobacz, projekty graficzne
Zobacz, logotypy
Zobacz, strony internetowe